Postranní slideshow

Počasí

Počasí na Kapverdách, ač se zdá být pořád stejné, prochází během roku několika obdobími, které lze rozdělit na několik sezón:

Prosinec až Duben – zimní sezóna

V prosinci začínají vát silné severozápadní větry – takzvané pasáty. Teplota vzduchu na ostrovech se postupně snižuje až na minimum na přelomu ledna a února. Během zimy je počasí proměnlivé. Můžete zažít týden krásného slunečného počasí ,kdy bude pofukovat příjemný vánek nebo se obloha mírně zatáhne a na pláži bude poletovat písek do úrovně lýtek. Ojedinělé jsou tzv. Brumaseca – písečný prach který sem zavane až z kontinentu ze Sahary. Jedná se spíš o slabý opar než že by nebylo nic videt  Choulostivější jedinci si přez den oblékají svetr či mikinu. Ti otužilejší si ji vezmou až na večerní obhlídku města. Teplota vody je do vánoc příjemná a je vhodná i pro děti, nicméně po svátcích se ochladí na cca 21°C. V zimě se na ostrovy sjíždí milovníci vodních sportů. Kitesurfeři, surfeři a windsurfeři. Neboť na ostrovech panují během tohoto období ideální podmínky.

cabo verde climate graph
Duben až Červenec – zimní sezóna

Nejhezčí počasí které si můžete přát během vaší dovolené zažijete právě v tomto období (stejně tak i na podzim). Po zimě je sice oceán ještě chladný (viz graf), ale v kombinaci s již teplým vzduchem, slabým větrem až vánkem, malou oblačností a žádnou pravděpodobností srážek dělá Kapverdy ideální destinací. V tomto období je na ostrovech asi nejméně turistů. Chcete-li zažít Kapverdy s minimem lidí, vydejte se na ostrovy právě v tomto období.

Červenec – Žáří – letní sezóna

Je jako druhá hlavní v roce. Oceán je již teplý a je vhodný i pro malé děti. Nefouká žádný vítr, nebo jen ojedinělě a teploty dosahují ve svém extrému k 35°C, nicméně se drží stabilně kolem 30-32°C. Teplota vody cca 25-27°C. Na přelomu léta (Srpen, Žáří) se ostrovy dostávají do „období dešťů“. Ale jedné se o krátké intenzivní průtrže v intervalech cca týden. Takže tady nehovoříme o monzunech 

Září – Listopad – Mimosezóna

V tomto období je neprávem opomíjena. Přechod mezi letním a zimním obdobím je charakterizován přijatelnými teplotami kolem 30 °C. Téměř žádnými srážkami a mírným větrem, který postupem času začíná zesilovat a připomíná že se blíži zima. Nicméně teplota vody je pořád stejná jako v létě a mírně klesá. Až během vánoc jde rapidně dolů až na 22°C. Po období dešťů jsou ostrovy asi nejzelenější z celého roku. Tudíž je to dobré období k návštěvě ostatních ostrovů jako je např. Santo Antao či Santiago.

Vítr

Vítr na Kapverdách je nejlepší od konce Listopadu do Dubna a v létě je již pravidelnost větrných dní menší. Pasáty vanoucí ze SV dosahují síly většinou od 8m/s do 14m/s (jen velmi výjmečně tady máme něco silnějšího). Na návětrné straně (východní pobřeží) ostrova je až nechutně stabilní a naopak v zálivu v Santa Maria či na Ponta Preta počítejte občas s poryvy. Většina lidí si díky velmi stabilním podmínkám vystačí s jen jednou velikostí draka.

pozadi